Krzemieniec

Mapa szlaku
Mapa szlaku


Wyzłocone słońcem szczyty
Już różowo w górze płoną,
I pogodnie lśnią błękity
Nad pogiętych skał koroną.
…                Ranek w Górach, A. Asnyk

 

Trasa: Przełęcz Wyżniańska – Krzemieniec – Przełęcz Wyżniańska.

Długość trasy: około 9 km, czas przejścia do 4 godzin.

DSC_0033a
Krzemieniec (1221 m)

                Krzemieniec (1221 m) jest szczytem płaskim i rozciągniętym, z kilkoma kulminacjami. Czasami na mapach można spotkać się z węgierską nazwą Kremenaros. Jest najwyższym szczytem Gór Bukowskich (słowackich Beskidów Wschodnich) i najdalej na wschód wysuniętym punktem Słowacji. Jeżeli ktoś spodziewa się ładnych widoków, to niestety tu ich nie znajdzie, ponieważ szczyt jest zalesiony. Ciekawostką jest fakt, że jest to szczyt graniczny trzech państw: Słowacji, Ukrainy i Polski. Punkt ten znajduje się na najbardziej wysuniętej na zachód kulminacji (1208 m n.p.m.) i jest oznaczony granitowym obeliskiem.

DSC_0018a
Mała Rawka ((1272)

              Wędrówkę rozpoczynam na parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej. Czynności i szlak identyczny jak na Wielką Rawkę, więc nie będę powtarzał. Lekko łatwo i przyjemnie wdrapuję się na Małą Rawkę, następnie wbiegam na Wielką Rawkę. Maszerując długim grzbietem Wielkiej Rawki podziwiam piękną dookólną panoramę. Ostatnio, idąc w maju, ścigałem się z burzą. Widziałem jak zbliżała się od słowackiej strony, pioruny biły coraz bliżej i częściej. Para, którą spotkałem na szczycie zawróciła i to był błąd, burza dopadła ich na Małej Rawce. Zaczęło padać, więc założyłem kurtkę, worek nieprzemakalny na plecak i maszerowałem dalej. Byłem na skraju chmury burzowej, na szczęście poszła przez Małą Rawkę w kierunku połonin. Ale widok ciężkich, ołowianych chmur tuż nad głową i błyskawic przeszywających niebo był niezapomniany. Gdy zacząłem schodzić niebieskim szlakiem z Rawki przestało padać. Schodziłem rozległą połoniną wzdłuż granicy polsko – ukraińskiej. Rozmieszczone co kilkadziesiąt metrów słupy nie pozwalały o tym zapomnieć. Również rozstawione tablice ostrzegały aby nie zbaczać ze ścieżki. Leśna graniczna przesieka pięknie prezentowała się ze zbocza Rawki. Gdy wszedłem do lasu zaczęło padać. Spotkałem dwóch turystów próbujących schronić się przed deszczem pod liśćmi drzew… Tak bywa, gdy nie chce się dźwigać kurteczki… 😉

DSC_0031a
Na zboczu Krzemieńca, w tle Wielka Rawka

                      Schodziłem ciągle w dół i po jakimś czasie zacząłem wspinać się na zbocze Krzemieńca. Idąc, zauważyłem że nasze słupy zaopatrzone są w godła, natomiast ukraińskie są ich pozbawione. Zastanawiałem się czy to jedna z naszych „wad narodowych” ich pozbawiła czy też była jakaś inna przyczyna??? Po około 15 minutach łagodnego podejścia stanąłem na szczycie Krzemieńca (1221 m) przy granitowym obelisku z godłami trzech państw. Napisy w trzech językach oraz informacja o parku narodowym. Tutaj też stykają się trzy obszary chronione, czyli Bieszczadzki Park Narodowy, słowacki Park Narodowy „Połoniny” i ukraiński Użański Park Narodowy. Te trzy obszary tworzą Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie„. Usiadłem na ławeczce, ale niestety posiłek zjadłem w pośpiechu bo zbliżała się kolejna burza.

                          Ruszyłem w drogę powrotną. Niestety ta burza już mi nie darowała, schodziłem w dół a pioruny biły nieopodal aż ziemia drżała. Na szczęście, jak szybko przyszła tak szybko poszła i na Rawkę wchodziłem już w słońcu. Rawka ze zbocza Krzemieńca wygląda dużo groźniej i bardziej imponująco niż z Przełęczy Wyżniańskiej. Ale podchodzi się też przyjemnie. Powrót z Rawki tą samą drogą.

[Głosów:31    Średnia:4.6/5]

2 thoughts on “Krzemieniec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *