Szlak Dębów Królewskich

Szlak, a właściwie ścieżka edukacyjna botaniczno – historyczna o długości około 800 metrów. Czas przejścia około 20 minut.

DSC_0298a
Dęby: August II Sas i Jan Kazimierz

                   Puszcza Białowieska pełna jest kilkusetletnich, olbrzymich drzew. W uroczysku Stara Białowieża dotrwało do naszych czasów skupisko kilkudziesięciu takich drzew, wokół których wytyczono ścieżkę przyrodniczą. Początek szlaku na polanie z tablicami informacyjnymi i ławeczkami, w większości prowadzi drewnianymi podestami.

              Rosnące dęby zostały nazwane imionami królów polskich i i książąt litewskich oraz opisane. Na drewnianych tabliczkach umieszczono pod nazwą danego drzewa, jego wymiary: obwód, wysokość i wiek. Pod wymiarami znalazł się krótki opis związku władcy z puszczą. Swe drzewa mają tu m.in. Władysław IV – w wydanej Ordynacji Puszcz Królewskich wprowadził ich ścisłą ochronę, Stefan Batory – założył puszczański zwierzyniec, Leszek Biały – przyłączył Puszczę Białowieską do ziem polskich.

Lokalizacja

Do Szlaku Dębów Królewskich można dojechać od strony Białowieży drogą na Budy. W odległości około sześciu kilometrów, przy skrzyżowaniu z drogą gruntową prowadzącą do Narewki, znajduje się ogrodzony parking. Z parkingu należy przejść około 500 metrów drogą narewczańską i po przekroczeniu małej łączki wkraczamy na podest ścieżki dydaktycznej.

[Głosów:29    Średnia:4.7/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *