HORTULUS – ogrody tematyczne

Hortulus

              Przy szkółce roślin ozdobnych i centrum ogrodniczym urządzono, prawdopodobnie jedyne w Polsce, niezwykle interesujące ogrody. Powstały one dzięki pasji i zamiłowaniu do przyrody właścicieli firmy oraz według ich projektu.

Hortulus, ogród japoński
Ogród japoński

                W Hortulusie obejrzymy ponad dwadzieścia ogrodów tematycznych i kilkanaście miniogrodów. W strukturę roślinną wplecione są elementy małej architektury ogrodowej i wyposażenia ogrodowego. Wśród roślin skrywają się liczne rzeźby i figury. Strefa klimatyczna regionu, charakteryzująca się łagodnymi zimami i mokrymi latami, pozwala na uprawę roślin unikalnych w skali krajowej. Spotkamy tu ogrody związane z określonym stylem, jak pełen symboli ogród japoński czy barokowy ogród francuski. Zauważymy też podział środowiskowy na ogród skalny, wodny, leśny. Jednak najbardziej interesującym i zaskakującym jest podział na, urządzone w stylu angielskim, ogrody zmysłów. Zmysł wzroku sycić będziemy w ogrodach o aranżacji podkreślającej BARWĘ – ŚWIATŁO – CIEŃ.

Hortulus, ogród purpury i ognia
Ogród purpury i ognia

.                Spacerować możemy, w oddającym śródziemnomorski klimat, ogrodzie purpury i ognia. Romantycznie poczujemy się w ogrodzie białym lub niebiesko – żółtym. Nastrój dawnej wsi odczujemy w ogrodzie pomarańczowo – żółtym, a nowoczesnymi trendami natchnie nas ogród lila – róż. Odrobiny mistycyzmu doznamy w czerwono – czarnym patio. Wrażeń słuchowych dostarczą nam ogrody serii CISZA – SZUM – DŹWIĘK, czyli ogród wodny i ogród traw. Natomiast zmysł węchu dozna przyjemności w ogrodach WOŃ – AROMAT – ZAPACH, czyli w ogrodzie ziołowym, ogrodzie pachnącym i rosarium.

.                     Może dziwić brak nazw i opisów przy roślinach, jak to ma miejsce w ogrodach botanicznych, ale jest to zamierzone działanie autorów. Dzięki temu zwiedzający może skupić swoją uwagę na doznaniach i wrażeniach związanych z doborem roślin, ich formą, zestawieniem kolorów oraz połączeniem z elementami architektury ogrodowej. Informacje o roślinach można znaleźć w dziale handlowym i wydanym przewodniku.

Godziny otwarcia, ceny biletów i inne informacje na stronie: Hortulus.

Dojazd

Miejscowość Dobrzyca k. Koszalina. Jadąc drogą nr 11 z Koszalina do Kołobrzegu, na skrzyżowaniu w miejscowości Borkowice skręcamy w lewo. Po około czterech kilometrach jesteśmy na miejscu.

Lokalizacja:

[Głosów:35    Średnia:4.5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *