Kormorany

DSC_0608a

                          Kormorany są ptakami bardzo towarzyskimi, żyją w koloniach liczących kilkadziesiąt i więcej osobników. Doskonale pływają i nurkują na głębokość nawet dziesięciu metrów, w czym pomaga im błona spinająca palce. Niezwykła zdolność akomodacji soczewki oka pozwala widzieć równie dobrze w powietrzu, jak i pod wodą. Dzięki silnym pazurom kormorany świetnie radzą sobie również z chodzeniem po gałęziach drzew. Konieczność suszenia piór zmusza je do długiego stania w pozycji wyprostowanej. Pióra skrzydeł nie są wodoodporne, co z jednej strony ułatwia nurkowanie bo zmniejsza wyporność, ale z drugiej wymusza częste ich suszenie.

               Dorosłe kormorany okres gniazdowania zaczynają godami. Para ptaków w swoistym tańcu kiwając głowami, rozkładając skrzydła ukazuje sobie białe plamy podskrzydłowe. Po wzajemnej akceptacji rozpoczynają budowę nowego gniazda. Samica kormorana składa od trzech do sześciu jaj, które wysiadują oboje rodzice. Po około dwudziestu dniach wysiadywania wykluwają się pozbawione piór i ślepe pisklęta, które rodzice karmią przetrawionymi rybami. Po około sześciu tygodniach młode zyskują zdolność samodzielnego ruchu, a przez kolejne dwa tygodnie uczą się latać.

                 Szacuje się, że każdego dnia pojedynczy dorosły kormoran zjada prawie 0,5 kg ryb. W czasie karmienia młodych ta ilość wzrasta nawet do 1,5 kg. Łatwo sobie policzyć ile dziennie ryb zjada jedna kolonia kormoranów… Apetyt ptaków powoduje, że jedna gniazdująca para wytwarza dziennie ponad kilogram guano. Odchody kormoranów zawierają sporą ilość stężonych azotanów, fosforanów i są silnie żrące, co powoduje trwałe zniszczenie drzewostanów na obszarze kolonii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *