Rabia Skała

DSC_0357a1
Mapa szlaku
Mapa szlaku


Góry wyszły jak z kąpieli
I swym łonem świecą czystym,
W granitowej świecą bieli
W tym powietrzu przezroczystym
                    Ranek w górach, A. Asnyk

Trasa: Wetlina – Jawornik – Paportna – Rabia Skała – Jawornik – Wetlina.

Długość trasy około 15 km, czas przejścia do 6 godzin.

 

Niezbyt długa i dosyć łatwa wędrówka na szczyt graniczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Trudy wspinaczki nagrodzi efektowny widok na stronę słowacką z kilkudziesięciometrowej przepaści, opadającej z niższego szczytu. Przyjęta w Polsce nazwa Rabia Skała jest wypaczoną formą pierwotnej nazwy Riaba Skała. Etymologia nazwy wiąże ją z ukraińskim słowem riabyj, czyli pstry od różnych barw skał urwiska. Stąd określenie Riaba Skała, zresztą stosowana do dziś przez stronę słowacką.

DSC_0048a
Polana międzyszczytowa Rabiej Skały

Nocowałem w Wetlinie i postanowiłem pójść żółtym szlakiem, a wrócić zielonym. Maszerowałem główną szosą w kierunku Cisnej. Tuż za sklepem ABC, na słupach energetycznych po lewej stronie drogi, widoczne są oznaczenia żółtego szlaku, schodzącego z Przełęczy Orłowicza. Kierując się znakami przeszedłem Stare Sioło, przekroczyłem most na Wetlince i tuż za nim skręciłem w lewo w wąską asfaltową drogę. Droga pnie się w górę wśród rzadkich zabudowań. Wkrótce asfalt się kończy i dalej wędruję polną drogą wiodącą przez rozległą łąkę. Za moimi plecami bardzo ładnie prezentuje się Połonina Wetlińska, a szczególnie jej boczne ramię – Hnatowe Berdo. Wkraczam do lasu i od razu rozpoczynam wspinaczkę z przeszkodami. Mianowicie, co kilka metrów zbudowano poprzecznie do ścieżki przepierzenia z bali. Wymagały dosyć wysokiego unoszenia nóg i były doskonałym treningiem mięśni brzucha… 😉 Po kilkudziesięciu metrach osiągam niewielki grzbiecik i ścieżka łagodnieje. Wkrótce wychodzę na niewielką polanę podszczytową, która odsłania się w kierunku północno wschodnim – na Smerek i Połoninę Wetlińską, oraz w kierunku zachodnim – na Fereczatą i Okrąglik. Idę dalej i staję na pierwszym ze szczytów – Jaworniku (1021 m). Szczyt całkowicie zalesiony, z lewej dochodzi zielony szlak, którym będę wracał.

DSC_0030a
Polana podszczytowa Paportnej

Maszeruję wciąż żółtym szlakiem. Ścieżka zaczyna obniżać się, początkowo łagodnie, a po chwili stromo do niewielkiej przełęczy. Teraz pokonuję odcinek na zmianę nieznacznie opadającej i wznoszącej się ścieżki w bukowym lesie. Wkrótce rozpoczynam mozolne wspinanie po zboczu Paportnej, podejście jest strome i uciążliwe. Buczyna rzednie i wychodzę na dosyć rozległą łąkę porośniętą borówczyskami. Jestem na kolejnym szczycie – Paportna (1198 m). Widok z niego jest rozległy i malowniczy, praktycznie od kierunku południowo – zachodniego po północno – wschodni. Ładnie prezentują się Fereczata i rozległy masyw Jasła na zachodzie, oraz Smerek z podłużną bryłą Połoniny Wetlińskiej na północy. Trawersując dwie szczytowe kulminacje wchodzę do rzadkiego lasu i dosyć stromą ścieżką obniżam się do niewielkiego siodełka. Teraz dla odmiany wspinam się stromo po zboczu i po kilkunastu minutach wychodzę na główny szczyt Rabiej Skały (1199 m), tuż przy słupie z oznaczeniem szlaków.

DSC_0068a
Taras widokowy na Riabej Skale

Tu kończy się żółty szlak, a wzdłuż pasa granicznego, z zachodu na wschód biegną dwa kolejne: polski niebieski i słowacki czerwony. Z tym, że oznaczenie szlaku niebieskiego jest na głównym, a czerwonego na niższym wierzchołku. Obydwa szczyty Rabiej są zakrzaczone i niewiele z nich widać, ale za to między nimi jest rozległa połonina, z której ładne widoki są na obie strony: polską i słowacką. Idę wyraźną ścieżką środkiem połoniny i po niecałym kwadransie docieram do niższego wierzchołka – Rabiej Skaly (1167). Znajdują się tu oznaczenia słowackich szlaków: wspomnianego wcześniej czerwonego i żółtego, biegnącego z Novej Sedlicy. Osobliwością tego miejsca jest kilkunastometrowe urwisko skalne powstałe na południowym stoku. Nad urwiskiem pracownicy słowackiego Parku Narodowego „Połoniny” wybudowali niewielki taras widokowy, skąd roztacza się piękna panorama na południowe Bieszczady.

Wracam tą samą ścieżką na główny wierzchołek, skręcam w prawo i żółtym szlakiem rozpoczynam schodzenie w kierunku Wetliny. Schodzi się łatwiej, ponieważ strome, długie podejścia stały się zejściami. Pokonuję odsłoniętą polanę podszczytową Paportnej, w lesie schodzę stromo w dół i docieram do Jawornika. Na Jaworniku skręcam w prawo w zielony szlak. Wędruję coraz niżej, najpierw łagodnie, a im niżej tym bardziej stromo. Tuż przed dolną granicą lasu znów muszę pokonywać poprzeczne przepierzenia z bali. Dochodzę do pierwszych zabudowań Wetliny, wkraczam na asfaltową wąską dróżkę i tuż przy kościele wychodzę na główną drogę…

Panoramy

Ciśniańsko - Wetliński Park Krajobrazowy widziany z Paportnej
Panorama z Paportnej
Smerek i Połonina Wetlińska widziane z Rabiej Skały
Panorama z Rabiej Skały
Bukowskie Wierchy widziane z Rabiej Skały
Panorama z Rabiej Skały

Na szlaku

Click to rate this post!
[Total: 51 Average: 4.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *