Ptaki duże

Bocian biały

Bocian biały (Ciconia ciconia) – gatunek dużego ptakabrodzącego z rodziny bocianów (Ciconiidae).

Czapla siwa

Czapla siwa (Ardea cinerea) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Zasiedla EuropęAzję i Afrykę. W Polsce średnio liczny ptak osiadły.

Kormoran

Kormoran zwyczajny]kormoran czarny (Phalacrocorax carbo) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kormoranów (Phalacrocoracidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:

  • kormoran atlantycki (P. carbo carbo) – północne wybrzeża Skandynawii, Wysp Brytyjskich i Francji oraz atlantyckie wybrzeże Ameryki Północnej i Grenlandii
  • kormoran zwyczajny (P. carbo sinensis) – lęgowy na Wyspach Brytyjskich i od Francji przez Szwajcarię po północne Włochy oraz we wszystkich pozostałych krajach europejskich na wschód (w tym w Polsce), dalej po Chiny; reliktowa populacja na Sardynii. Obecnie rozszerza zasięg w Europie.

Nie występuje w Ameryce Południowej i na Antarktydzie. W Polsce nieliczny ptak lęgowy w całej nizinnej części kraju (lokalnie liczny). Występuje tu podgatunek P. carbo sinensis, jednak zimą pojawiają się osobniki z podgatunku P. carbo carbo.

Łabędź

Łabędź niemy (Cygnus olor) – gatunek dużego, częściowo wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Eurazję od Łaby i Półwyspu Jutlandzkiego po Pacyfik. Przeloty: luty-maj i wrzesień-grudzień. Zimuje w Europie, północnej Afryce oraz środkowej i południowej Azji. Polska populacja w większości odbywa krótkodystansowe koczowania. Jest jednym z najcięższych ptaków latających. Gatunek inwazyjny poza naturalnym obszarem występowania.

Paw

Paw indyjskipaw niebieskipaw zwyczajny] (Pavo cristatus) – gatunek dużego ptaka grzebiącego z rodziny kurowatych (Phasianidae). W naturze występuje na Półwyspie Indyjskim, został introdukowany również w inne miejsca na świecie. Jako ptak hodowlany często spotykany w kolekcjach na całym świecie. W Indiach jest świętym ptakiem. Gatunek monotypowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *