Ruchome wydmy

Wydmy_Pan4

Utworzony w 1967 roku Słowiński Park Narodowy chroni system przymorskich jezior i Mierzeję Łebską. Jedną z atrakcji parku są, unikatowe w skali europejskiej, rozległe ruchome wydmy. Ruchome piaski systematycznie zasypują okoliczne lasy i łąki. Piasek zaczyna się przemieszczać już przy wietrze wiejącym z prędkością 5 metrów na sekundę. Jednak największe zmiany w krajobrazie zachodzą przy sztormowej pogodzie. Wówczas wydmy przemieszczają się z prędkością prawie 10 metrów rocznie, niszcząc wszystko co napotkają na swojej drodze.

DSC_0300a
Ruchome wydmy

Na przestrzeni wieków ludzie osiedlając się na bałtyckiej mierzei przegrywali walkę z piaskiem i wiatrem. Kilkaset lat temu tutejszy krajobraz zaczął się zmieniać pod wpływem działalności człowieka. W nadbrzeżnych lasach osadnicy budowali chaty i prowadzili wypas. Osłabiając drzewostan ludzie ułatwiali ruchomym piaskom dzieło zniszczenia. Jeszcze w XIX wieku próbowano zalesić wydmy, licząc na to, że teren ten uda się wykorzystać gospodarczo, jednak zakończyło się to niepowodzeniem. Dawne osady rybackie jak Czołpino, Kluki czy Rąbka to jedne z nielicznych które przetrwały. Inne zniknęły pod zwałami piasku. Wiejące wiatry powodują, że mierzeja przesuwa się w kierunku południowo-wschodnim stopniowo zasypując Jezioro Łebsko. Czasami piasek odsłoni fragmenty dawnych budowli, szczątki drewnianych chałup, czy kikuty drzew. Ponoć najwyższa z ruchomych wydm, tzw. Góra Łącka, kryje dawną osadę Łączki, którą w osiemnastym stuleciu zasypały wędrujące piaski. Sama Łeba jeszcze pięćset lat temu znajdowała się dwa kilometry na północny zachód. Jednak powodzie i ruchome piaski zmusiły mieszkańców do zmiany lokalizacji. Świadczą o tym wystające z piasku ruiny kościoła.

DSC_0206a
Na szlaku

 Wejście na wydmy możliwe jest od strony Łeby i od strony Czołpina. Z Łeby należy dojechać około dwa kilometry do osady Rąbka. Tu na parkingu przed bramą Słowińskiego Parku Narodowego można zostawić auto. Oczywiście, jeżeli będzie miejsce, o które w sezonie letnim nie jest łatwo. Po wykupieniu biletu wstępu do Parku można ruszać w kierunku wydm. Sposobów pokonania siedmiokilometrowego odcinka szlaku do Góry Łąckiej jest kilka: rower (własny lub wypożyczony), meleks, riksza, bryczka, w ostateczności pieszo. Po drodze warto zwiedzić, znajdujące się około trzy kilometry za Rąbką, pozostałości niemieckiego poligonu doświadczalnego. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy testowali rakiety przeciwlotnicze Rheintochter i balistyczne Rheinbote. Natomiast w połowie lat siedemdziesiątych polskie służby meteorologiczne prowadziły próby z rakietami METEOR przeznaczonymi do badania górnych warstw atmosfery. Po zwiedzeniu bunkrów i wyrzutni idziemy dalej leśną drogą. Po przebyciu kolejnych trzech kilometrów kończy się droga a zaczynają wydmy zwane, ze względu na kolor piasku, Białymi Górami. Wędrujemy po górach piachu aż nad brzeg morski, można się tarzać, turlać i pstrykać prawdziwie pustynne zdjęcia. Najwyższym wzniesieniem jest Łącka Góra (ok 40 m n.p.m.), z której szczytu roztacza się piękna panorama wydm, Bałtyku i Jeziora Łebsko. Schodząc około sześćset metrów dochodzimy do plaży, skąd brzegiem możemy wrócić do Łeby. Jeżeli w czasie powrotu spotkamy plażowiczów bez strojów kąpielowych nie dziwmy się, bowiem na zachód od Rąbki znajduje się plaża naturystów.

 Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby iść plażą dalej na zachód i po około dziesięciu kilometrach dotrzemy do Wydmy Czołpińskiej. Ja proponuję Wydmę Czołpińską odłożyć na inny dzień i zwiedzić ją wraz z innymi okolicznymi atrakcjami szlakiem: Smołdzino – Kluki – Czołpino – Wydma Czołpińska – Smołdzino. Rozpoczynamy w Smołdzinie, gdzie warto wstąpić do Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Można się tu zapoznać z przedstawicielami przyrody parku oraz przyrodniczymi osobliwościami wydm i przymorskich jezior. Dodatkową atrakcją Smołdzina jest wieża widokowa wzniesiona na porośniętym sosnowym lasem wzgórzu Rowokół (115 m npm). Z dwudziestometrowej wieży możemy podziwiać w kierunku północnym osobliwości Słowińskiego PN, a w kierunku południowym meandrującą wśród pól i łąk rzekę Łupawę.

DSC_0215a
Wydma Czołpińska

Ze Smołdzina przemieszczamy się do Czołpina i parkujemy na parkingu przy wejściu do parku. Są tu również punkty gastronomiczne, gdzie można się posilić, czy napić kawy. Po kupieniu biletu wstępu ruszamy czerwonym szlakiem na wschód w kierunku wydm. Przez około dwa kilometry wędrujemy leśną, miejscami podmokłą ścieżką. Las stopniowo ustępuje miejsca piaskom i zaczynamy łagodne wspinanie się, oznaczonym tyczkami szlakiem, na piaszczyste wzgórza porośnięte rzadką roślinnością. Ze szczytu Wydmy Czołpińskiej widoki podobne jak na Łąckiej Górze. Szlak wiedzie w kierunku plaży. Po osiągnięciu morskiego brzegu można pójść w prawo (na wschód) w kierunku Łeby. My idziemy w lewo (na zachód). Spacer piękną szeroką, piaszczystą i pustą plażą jest niezwykle przyjemny. Po niecałych dwóch kilometrach docieramy do ścieżki na wydmie ze znakami wskazującymi kierunek do latarni. Skręcamy w nią, przekraczamy wydmę i wchodzimy do lasu. Dosyć szerokim leśnym duktem łagodnie wędrujemy w górę. Co kilkanaście metrów mijamy tablice informacyjne ścieżki edukacyjnej „Światło latarni„. Dochodzimy do latarni morskiej Czołpino udostępnionej turystycznie od maja do końca sierpnia. Warto pokonać te kilkadziesiąt schodów, by z jej szczytu podziwiać biel wydm Mierzei Łebskiej, otoczonej błękitem morza i jeziora. Z latarni wyraźny szlak doprowadzi nas do parkingu.

Wracając w kierunku Smołdzina warto jeszcze skręcić osiem kilometrów w lewo i zwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Skansen składa się z zagród stojących w miejscu swej pierwotnej lokalizacji, a także z przeniesionych z innych słowińskich wsi. Można się zapoznać z historią i kulturą Słowińców. Odbywają się tu różnego rodzaju wystawy, imprezy folklorystyczne, a w sezonie letnim można obejrzeć etapy wypieku chleba słowińskiego…

Panoramy

Ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej

W piaskach Mierzei Łebskiej

Widok z latarni Czołpino

Lokalizacja

Linki

  1. Słowiński Park Narodowy
  2. Muzeum Wsi Słowińskiej
  3. Łeba net

Click to rate this post!
[Total: 62 Average: 4.8]

3 komentarze do “Ruchome wydmy

  1. Bardzo przydatne informacje dla planującego odwiedzenie Parku Słowińskiego, dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *