Cenotaf

DSC_1071a
Kościół św. Loyoli

             Cenotaf (kenotaf, kenotafium) to symboliczny grobowiec, wznoszony w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, a w epoce nowożytnej również w Indiach.

W Egipcie były wznoszone w Abydos, miejscu kultu Ozyrysa. W Grecji i w Rzymie wznoszono dwa rodzaje cenotafów. Jako pusty grób dla upamiętnienia poległego poza granicami kraju, lub grób zaszczytny – wznoszony dla uczczenia bohaterów. Cenotafy indyjskie zazwyczaj upamiętniały przedstawicieli możnych rodów. Tworzono również cenotafy dla par małżeńskich, gdy żona zdecydowała się na śmierć w ceremonii sati.

             W krajach anglosaskich cenotafami są symboliczne groby nieznanego żołnierza, np. w Londynie czy Belfaście, a także Pomnik Bitwy Narodów w Lipsku. W Polsce przykładem cenotafu jest Grób Nieznanego Żołnierza w Krakowie czy grób Żołnierza Polskiego w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu, ale są nimi również krakowskie kopce. Spotyka się także cenotafy świętych, postaci historycznych, np. św. Wojciecha w kształcie tumby ustawiony obok relikwiarza w gnieźnieńskiej katedrze. Niekiedy na nagrobkach rodzinnych wymienia się symbolicznie osoby, których pochowanie w grobie rodzinnym było niemożliwe.

                Taki zapomniany, wykonany z piaskowca, cenotaf znajduje się w ogrodzeniu kościoła parafialnego pw. św. Ignacego Loyoli w Niemcach. Na jego dwóch płaszczyznach znajdują się ryte inskrypcje. Od strony ulicy można przeczytać słowa pełne matczynego bólu po stracie syna:

DSC_1066a
Na zewnątrz ogrodzenia



„SMUTNA NADER I MIŁA
TO PAMIĄTKA RAZEM
ADAŚ KOCHANY MÓY
ZGINĄŁ POD MAZAYSKIEM
DNIA 7 SEPTEMBRA R. 1812
MATKA TĘ PAMIĘĆ KŁADZIE”

 



Natomiast od strony kościoła czytamy o bohaterskiej śmierci syna:

DSC_1065a
Wewnątrz ogrodzenia




ZGINĄŁ WPRAWDZIE
ODWAŻNY MŁODZIAN
ALE WIECZNĄ CHWAŁĄ
ODZIAN”






W czasie wyprawy Napoleona na Moskwę w dniu 7 września 1812 roku doszło do bitwy pod Borodino i Możajskiem. Wspomniany Adaś był jednym z trzydziestu tysięcy poległych wówczas żołnierzy armii Napoleona.

Dojazd

Wieś Niemce leży przy drodze krajowej nr 19, około 15 km od Lublina i 12 km od Lubartowa.

Lokalizacja

Click to rate this post!
[Total: 33 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *