Pomorze

Herb_pom1

Pomorze to historyczna kraina obejmująca znaczny obszar północnej i północno – zachodniej Polski oraz północno – wschodnich Niemiec. Zachodnią granicę regionu stanowi rzeka Recknitz w północnych Niemczech, a wschodnią Wisła. Na południu granicę regionu wyznaczają rzeki: Warta, Noteć i Drwęca. Pomorze obejmuje historyczne regiony: Pomorze Przednie, Rugię, Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pomorze Gdańskie, Kaszuby, Pojezierze Pomorskie i Krajnę.

Najbardziej rozpowszechnionym jest podział na dwa główne regiony:

  • Pomorze Zachodnie, zwane Pomorzem Szczecińskim lub Nadodrzańskim,
  • Pomorze Gdańskie, zwane też Pomorzem Wschodnim lub Nadwiślańskim.
DSC_1292a
Darłowo, fontanna z figurą rybaka

Taki podział kształtował się już w średniowieczu. Przyczyniły się do tego różnice etniczne i odmienne losy polityczne. Pomorze Gdańskie należało do Polski, a Pomorze Zachodnie jako lenno, zostało utracone na rzecz Niemiec. Podział ten był podtrzymywany przez dalsze dzieje. Większa część Pomorza znajduje się aktualnie w granicach Polski, w obrębie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Fragmenty regionu leżą również w województwach: wielkopolskim i lubuskim.
Pomorze leży w całości w zlewisku Morza Bałtyckiego. Na Pomorzu dominuje krajobraz morenowy z licznymi naturalnymi jeziorami. Charakterystyczną cechą regionu są duże, płytkie jeziora przybrzeżne (np. Łebsko, Gardno) oraz krótkie, uchodzące bezpośrednio do morza rzeki (Parsęta, Rega, Słupia, Łeba). Na rzekach, głównie na Słupi, znajdują się zbiorniki retencyjne. Największe z nich to Konradowo i Głębokie. Największe miasta Pomorza to: Gdańsk, Szczecin, Gdynia, Toruń, Koszalin, Słupsk, Grudziądz, Chojnice, Tczew, Stargard.

DSC_1426a
Wieś Swołowo

Położenie geograficzne i ukształtowanie sprawiają, że jest to jeden z piękniejszych regionów kraju. Krajobraz jest niezwykle urozmaicony. Obok morza i pojezierzy spotkamy też góry, depresję, a nawet pustynię. Morze i piaszczyste plaże, jeziora i liczne rzeki zachęcają i sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i sportom wodnym. Lasy obfitują w grzyby, jagody, maliny. Wędrując po wydmach w Słowińskim Parku Narodowym można poczuć smak pustyni, a malownicze morenowe wzgórza to namiastka gór. Żuławy, obok terenów w północnej Holandii i brzegów Morza Kaspijskiego, to jeden z trzech europejskich obszarów położonych poniżej poziomu morza.

Pomorze to również bogata przeszłość historyczna. Region obfituje w zabytki i ciekawe miejsca historyczne. Obiekty obronne, sakralne, pałace, dwory, zabudowy folwarczne, budynki gospodarcze i inne przybliżają dzieje regionu.
Liczne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze ułatwiają poznanie walorów przyrodniczo – historycznych Pomorza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *