Dom stojący na głowie

W samym środku Pojezierza Kaszubskiego przy drodze nr 20 Kościerzyna – Gdańsk, niemalże u podnóża szczytu Wieżyca, utworzono Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark. Jest to miejsce niezwykłe, w którym w spektakularny i zaskakujący sposób prezentowana jest historia regionu i kraju.

DSC_1511a

Wędrując ustaloną trasą zwiedzania zobaczymy między innymi wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa pochodzącą z kaszubskiego lasu najdłuższą deskę świata (36 m), przywieziony z Irkuckiej wsi na Syberii Dom Sybiraka, czy też Statuę Świętowita Kaszubskiego będącego symbolem najważniejszych dla każdego Kaszuba wartości. Będziemy mieli okazję zapoznać się z modelem Łagru Sowieckiego, repliką staropolskiego dworu z miejscowości Salino koło Wejherowa. Zajrzymy też do będącego darem Polaków mieszkających w Turcji Domu Powstańca Polskiego z Adampola, przywiezionego z Kanady Domu Trapera Kaszubskiego, czy przeniesionej ze wsi Wilanowo w powiecie kartuskim 250 –letniej Chaty Kaszubskiej.

Jednak chyba największą atrakcją Centrum jest Dom Do Góry Nogami. Drewniany dom naturalnych rozmiarów postawiono na dachu i wzmocniono specjalną stalową konstrukcją. Z jednej strony został wkopany na metr w ziemię, co spowodowało lekkie pochylenie w dwóch płaszczyznach. Do budynku wchodzi się nie drzwiami, lecz szczytowym oknem. Wnętrze urządzono w stylu realnego socjalizmu, a odwrócenie uosabia absurdalność tamtych czasów, gdy wszystko było postawione na głowie. Jest też symbolem udziału Kaszubów w wywróceniu poprzedniego systemu. Przekroczenie progu dostarcza zaskakujących i trudnych do przewidzenia reakcji. Urządzenia RTV, meble, elementy wystroju przytwierdzone do podłogi, czyli wiszące nad głową, powodują zaskakujące reakcje zmysłu równowagi. Błędnik przyzwyczajony do codzienności powodował u niejednej osoby zawroty zmuszające do opuszczenia budynku. Wchodząc czy schodząc schodami koniecznie trzeba się trzymać ścian. Poruszanie się po pomieszczeniach, czyli chodzenie po pochyłym suficie, przypomina stąpanie po pokładzie okrętu kołysanego morskimi falami. Po tym domu nie każdy może spacerować, naprawdę… 🙂

Godziny otwarcia Centrum, cennik i więcej informacji na stronie Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

 Lokalizacja

Click to rate this post!
[Total: 57 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *