Dora

dora1

W zachodniej części wojskowego lotniska w Darłówku i tuż przy ujściu kanału Martwej Wody do morza, zachowały się pozostałości dawnego niemieckiego poligonu artyleryjskiego Rügenwaldemünde.

DSC_1412b1
„Chiński Mur”

Jadąc drogą z Darłówka do Dąbek, między miejscowościami Żukowo Morskie i Bobolin, po prawej stronie drogi za ogrodzeniem lotniska widoczne są żelbetonowe, dwunastometrowe słupy. Mur, zwany „Amfiteatrem Śmierci” lub „Chińskim Murem”, otacza przestrzeń w sposób nieregularny i miał za zadanie maskowanie prac badawczych. W środku znajdują się pozostałości torowiska i schron przeciwlotniczy. Natomiast idąc z Bobolina ścieżką w kierunku plaży, w lesie mijamy fragmenty trzech działobitni stanowisk obrony przeciwlotniczej. Dochodząc do plaży, na wydmach tuż przy kanale Martwej Wody wyłaniają się ruiny bunkrów, które służyły żołnierzom Kriegsmarine ochraniającym tajny poligon. Wędrując wyraźną ścieżką wzdłuż ogrodzenia lotniska, po około dwustu metrach, ukaże się tuż za ogrodzeniem potężny żelbetonowy obiekt. Prawdopodobnie był to dwukomorowy bunkier wypełniany torfem do którego oddawano próbne strzały z testowanych armat kolejowych.

DSC_1367b
Betonowy kulochwyt

Od 1941 roku na terenie poligonu prowadzono prace doświadczalne nad największym w historii ludzkości działem kolejowym Schwerer Gustav, zwanym przez żołnierzy z obsługi „Dora”. Przygotowanie armaty do zdolności bojowej wymagało aż czterech torów, dwóch wewnętrznych dla samego działa i dwóch zewnętrznych dla dźwigów kolejowych niezbędnych do montażu. Długość lufy wynosiła aż 32 m, kaliber 800 mm, waga 1350 ton. Pocisk przeciwpancerny ważył 7,1 tony, a ładunek miotający mierzył 7,8 metra długości. Zamontowano ją na specjalnej platformie kolejowej z obrotnicą Vögla, która umożliwiała strzelanie w każdym kierunku. W całości zestaw mierzył 43 m długości, 7 m szerokości i 12 m wysokości. Do transportu działo rozkładano na siedem części. Jego obsługę stanowiło około pięciuset żołnierzy i inżynierów z zakładów Kruppa.

9c6edbc186
Działo kolejowe Schwerer Gustaw

Chrzest bojowy działo przeszło jako wsparcie artyleryjskie sił oblegających Sewastopol. Przez ponad miesiąc prawie cztery tysiące żołnierzy przygotowywało stanowisko ogniowe, ale efekty były niewspółmierne do wysiłku. Jedynym sukcesem było trafienie rosyjskiego podziemnego składu amunicji. Pocisk przebił dziesięciometrową warstwę ziemi, następnie żelbetonowy strop i eksplodował w podziemnym składzie amunicji. W lutym 1943 r. działo powróciło do Darłówka i w ciągu kilku następnych dni oddano z niego pięć strzałów ćwiczebnych. 19 marca 1943 r. do Darłówka zjechali niemieccy dostojnicy z samym Adolfem Hitlerem na czele. Zaprezentowano im sposób ładowania działa pociskiem przeciwpancernym i oddano dwa strzały pokazowe. Pierwszy o godzinie 12.20 pociskiem przeciwpancernym, drugi o godzinie 13.00 pociskiem burzącym. O godzinie 17.10, już po wyjeździe gości, oddano z „Dory” ostatni w jej karierze strzał pociskiem przeciwpancernym.

Niewątpliwą ciekawostką jest fragment stalowego bunkra do testowania amunicji wydobytego z terenu poligonu, a znajdującego się aktualnie w prywatnym muzeum pojazdów militarnych na terenie  Fortu Marian w Malechowie. Wyprodukowana przez zakłady Kruppa w 1938 roku, żelazna konstrukcja ważyła 200 ton (wydobyty fragment 70 ton) i była w stanie przetrwać skutki uderzenia półtonowej bomby.

W materiałach zamieszczonych na YouTube można obejrzeć archiwalne filmy z niemieckich kronik filmowych, prezentujące możliwości Dory oraz amatorskie filmy współczesne ukazujące pozostałości poligonu. Przykłady poniżej.

Filmy

Pozostałości tajnego poligonu

Nieco archiwum

Lokalizacja

Literatura

1) Wikipedia – 80 cm Kanone 5
2) Muzeum Wojska Polskiego
3) Military History Now

4) Polska niezwykła

Click to rate this post!
[Total: 61 Average: 4.9]

2 komentarze do “Dora

  1. Na zdjęciu z amerykańskimi żołnierzami znajduje się prawdopodobnie mniejsze działo kolejowe, a nie sama Dora:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *