Obręb Ochronny Orłówka

Będąc w Białowieży warto wybrać się na, trwającą około 4 godzin, pieszą wycieczkę do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Wycieczkę można odbyć jedynie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika. Obszar Ochrony Ścisłej obejmuje naturalne lasy o pierwotnym charakterze. Tu można zobaczyć, jak wyglądały leśne ostępy w czasach naszych przodków.

DSC_0054a
Obręb Ochronny „Orłówka”

Do Obszaru Ochrony Ścisłej idziemy z parkingu kładką nad kanałem rzeki Narewki, poprzez Park Pałacowy i drogą przez Polanę Białowieską. Dochodzimy do starej dębowej bramy, która została wybudowana w stylu zakopiańskim w 1930r., według projektu krakowskiego architekta H. Jasieńskiego. Potężne dębowe elementy są łączone drewnianymi kołkami, a na bramie widnieje napis „Park Narodowy”.

Tuż za bramą, po obu stronach drogi, ustawiono głazy upamiętniające osoby szczególnie zasłużone dla Białowieskiego Parku Narodowego: twórca BPN prof. Władysław Szafer, pierwszy dyrektor BPN prof. Józef Paczoski, wieloletni dyrektor BPN prof. Jan Jerzy Karpiński, założyciel Zakładu Badania Ssaków PAN – prof. August Dehnel, oraz wybitny botanik prof. Janusz Bogdan Faliński. Po przekroczeniu bramy można poruszać się jedynie po szlaku. Tylko naukowcy mają pozwolenie na swobodne przemieszczanie. Ścieżka prowadzi przez mieszany las liściasty, w którym dominują dęby, lipy i graby. Las ten zajmuje ponad 45% powierzchni Puszczy Białowieskiej. Można tu prześledzić cykl życiowy drzewa od siewki po olbrzymie, zamierające na skutek procesów naturalnych drzewa.

DSC_0071a
Dąb Jagiełły

Jednym z najstarszych i najbardziej okazałych drzew w Puszczy jest „Dąb Bartny” Jego wysokość wynosi ponad 40 m, obwód około 200cm, a wiek szacuje się na 400-600 lat. Nazwa „Dąb Bartny” pochodzi od barci, czyli od sztucznego otworu bartnego, w którym hodowano pszczoły. Za „Dębem Bartnym” las wyraźnie zmienia charakter, grąd przechodzi w ols. Ols powstaje w nieckach o nieprzepuszczalnym dla wody podłożu, gdzie woda utrzymuje się niemal przez cały rok. Liście, gałęzie i fragmenty kory opadające z drzew, tworzą małe wysepki na których rosną drzewa. Butwiejące kłody są wykorzystywane jako miejsca naturalnego odnowienia lasu. Oprócz olszy czarnej na pniach martwych drzew dość często rosną również świerki. W Obszarze Ochrony Ścisłej możemy jeszcze obejrzeć rozkładający się pień sławnego „Dębu Jagiełły„, który został przewrócony przez wiatr w październiku 1974 r. Było to potężne drzewo nieco tylko niższe od „Dębu Bartnego” Legenda głosi, że król Władysław Jagiełło w czasie jednego z pobytów w Puszczy Białowieskiej biwakował w cieniu tego dębu.

Lokalizacja

Obszar Ochrony Ścisłej położony jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej w widłach rzek Hwoźnej oraz Narewki, poprzez które sąsiaduje z Obrębem Ochronnym Hwoźna. Od wschodu graniczy z Parkiem Narodowym Białowieżskaja Puszcza na Białorusi. Zwiedzać można jedynie z przewodnikiem, w grupach maksymalnie 20 osobowych (grupy rowerowe 10 osób). Opłata za usługę przewodnicką według cennika biur turystycznych.

Więcej informacji:

  1. Białowieża
  2. Białowieża Info 
  3. Białowieski Park Narodowy

Click to rate this post!
[Total: 48 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *