Pałac Lubostroń

Klasycystyczny Pałac w Lubostroniu został wybudowany w latach 1795 – 1800 przez znanego architekta tamtej epoki Stanisława Zawadzkiego. Zleceniodawcą był właściciel ziem Fryderyk hrabia Skórzewski. Rezydencję ulokowano na terenie folwarku Piłatowo, a nazwę Lubostroń nadał pałacowi, zauroczony malowniczym krajobrazem okolicy, sam fundator łącząc słowa „lube ustronie„. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą: pałac, oficyna, wozownie, przechowalnia owoców, domek ogrodnika, oranżeria, zespoły piwnic i budynek elektrowni.  Natomiast poza obrębem zespołu, ok. pół kilometra na wschód od pałacu przy drodze do Łabiszyna, ulokowano zabudowania folwarczne.

dsc_0089a
Pałac Lubostroń

                    Pałac nawiązuje w swym kształcie do rezydencji Villa Rotonda Andrea Palladio i warszawskiej Królikarni Dominika Merliniego. Zbudowano go na planie kwadratu z rotundą po środku. Jest piętrowy, podpiwniczony, obejmuje wysoki parter oraz mezzanino. Całość pokryto czterospadowym dachem o niewielkim spadku. Na parterze znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne: sala rotundowa, jadalnia, salon ogrodowy, dwa gabinety. W narożnikach pałacu usytuowane są mniejsze pomieszczenia: wsparta na czterech kolumnach klatka schodowa, boczna klatka schodowa, salonik i biblioteka. W mezzaninie znajduje się westybul, wąski korytarzyk i salonik myśliwski. Natomiast w suterenie pod rotundą ulokowano skarbiec, kilka pomieszczeń mieszkalnych i kaplicę.  Od frontu szerokie schody poprzedzają wsparty na ośmiu kolumnach portyk. Zwieńczenie portyku zdobi napis „SIBI, AMICITIAE ET POSTERIS MDCCC” (Sobie przyjaciołom i potomnym) oraz herby Skórzewskich i Graczyńskich. Główne wejście przystrojono tablicą z czarnego marmuru z napisem: „HIC SECURA QUIES ET NESCIA FALLERE VITA„(Tu bezpiecznie przed niebezpieczeństwami życia). Pozostałe elewacje, dwie boczne i tylna, zdobią pozorne portyki utworzone z czterech półkolumn jońskich. Na kopule umieszczono posąg Atlasa trzymającego kulę ziemską,  dłuta Władysława Marcinkowskiego z końca XIX w. 

dsc_0101a
Park krajobrazowy

                  Zajmujący powierzchnię około 40 ha  park pałacowy zaprojektował ówczesny architekt ogrodów Teichert. W parku można podziwiać okazałe buki, lipy i platany.

                W 1992 roku pieczę nad pałacem zaczął sprawować Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Od 2009 r. Pałac Lubostroń jest instytucją kultury współprowadzoną przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Samorząd Powiatu Żnińskiego. W pałacu, oprócz ekspozycji zabytkowych wnętrz, udostępniono apartamenty hotelowe i sale konferencyjne, a w rotundzie odbywają się koncerty. W oficynie mieści się hotel, a w wozowni restauracja.

                      Pałac był w dużej mierze realizowany zgodnie z pomysłem fundatora. Połączenie jego wizji z koncepcją architekta Stanisława Zawadzkiego spowodowały, że pałac ten należy do najoryginalniejszych i najciekawszych budowli wzniesionych w końcu XVIII w.

Godziny otwarcia, cennik i więcej informacji na stronie Pałac Lubostroń.

Pałac

Park krajobrazowy

Lokalizacja

Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu położony jest na północno-wschodnim pograniczu Pałuk, w odległości 5km. od miasta Łabiszyn nad górną Notecią.

Linki

  1. Pałac Lubostroń
  2. Wikipedia
  3. Regiopedia

Click to rate this post!
[Total: 37 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *