Muzeum socrealizmu

DSC_1077a
W muzeum socrealizmu

             Kozłówka to nie tylko jeden z najwspanialszych w Polsce zespołów pałacowo – parkowych, stanowiących część dóbr Zamoyskich. Znajduje się tam również jedyna w Polsce galeria sztuki socrealizmu.

               Artystyczna doktryna realizmu socjalistycznego narodziła się w Związku Radzieckim. Zapoczątkowano ją w 1934 roku na zjeździe pisarzy w Moskwie. Przyjęto, że dzieło sztuki powinno w realistycznej formie nieść socjalistyczną treść, zgodną z ideami marksizmu i leninizmu. W kolejnych latach stopniowo rozszerzono socrealizm na pozostałe dziedziny sztuki. Po drugiej wojnie światowej socrealizm obowiązywał już w całym obozie socjalistycznym i funkcjonował aż do końca lat pięćdziesiątych. Powstawały wówczas propagandowe dzieła sztuki portretujące rewolucjonistów, przywódców partyjnych, czy bohaterów pracy socjalistycznej.

             Galerię umiejscowiono w pałacowej powozowni. Można tu obejrzeć dzieła sztuki, które w tamtych czasach pomagały krzewić idee socjalizmu wśród mas. Można też poczytać umieszczone między eksponatami propagandowe hasła, a dobiegające z głośników dźwięki proletariackich pieśni podkreślą nastrój tamtej epoki.

DSC_0004a
W. Lenin
DSC_0003a
J. Marchlewski

  


Za budynkiem staniemy oko w oko z Leninem, Bierutem czy Marchlewskim i bez żadnych konsekwencji możemy im teraz powiedzieć co o nich myślimy. Wszelkie uwagi przyjmują z kamiennym spokojem. 😉

            





Galeria Sztuki Socrealizmu czynna jest od początku kwietnia do końca października i w przeciwieństwie do Pałacu zwiedza się ją indywidualnie

Lokalizacja

Click to rate this post!
[Total: 33 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *