Kościół w Hannie


Rozlokowana wzdłuż drogi krajowej nr 816 nadbużańska wieś Hanna leży w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim. Nazwa miejscowości została zapożyczona od imienia królowej Anny Jagiellonki, która zatrzymała się w niej na odpoczynek w czasie podróży na Ruś. W podziękowaniu za serdeczne ugoszczenie pozwoliła mieszkańcom osady nazwać ją swoim imieniem. W miejscowej gwarze imię Anna nabrało brzmienia Hanna. Od połowy XVII do początków XIX wieku miejscowość posiadała prawa miejskie, a od XVII wieku wchodziła w skład ordynacji nieświeskiej możnego rodu Radziwiłłów.

_DSC0805a
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

                       W pierwszej połowie XVIII wieku, z fundacji Hieronima Radziwiłła, w Hannie wybudowano unicką cerkiew, którą w kolejnych latach rozbudowywano i przebudowywano. W drugiej połowie XIX wieku, po likwidacji obrządku unickiego przez władze carskie, nadbudowano kopuły i zamieniono na cerkiew pw. św. Dymitra Męczennika. W czerwcu 1924 roku dokonano kolejnej zmiany z cerkwi w kościół rzymskokatolicki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

                 Posadowiony na ceglanej podmurówce drewniany kościółek posiada budowę trójdzielną o konstrukcji zrębowej. Składa się z trójbocznie zamkniętego prezbiterium, prostokątnej nawy i kwadratowego babińca. Do boków prezbiterium dobudowano niższe przybudówki: zakrystię i skarbiec. Natomiast do nawy dobudowano trójbocznie zamkniętą kaplicę pw. Chrystusa Ukrzyżowanego, a babiniec poszerzono o otwarty przedsionek.

                 W świątyni znajduje się unikatowe XVIII-wieczne wyposażenie. Są to między innymi barokowe ołtarze z I-ej połowy i iluzjonistyczna polichromia z II-ej połowy XVIII wieku. Polichromie zostały wykonane na płótnach naklejanych na deski ścian i stropu. Wnętrze ozdabiają liczne obrazy. Najcenniejszym jest, umieszczony w ołtarzu głównym, obraz Matki Bożej Hańskiej z Dzieciątkiem z początku XVIII wieku. Jest to kopia ikony Matki Bożej Poczajowskiej znajdującej się w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Ławrze Poczajowskiej. W ołtarzach bocznych umieszczono obrazy: Matki Bożej z Dzieciątkiem okrytych szatą ze srebrnej blachy, Pokłon pasterzy, św. Dymitra, oraz patronów kościoła. Na ścianach wiszą ikony Jezusa Chrystusa i Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta ostatnia została wykonana w najstarszym i zarazem najbardziej rozpowszechnionym typie ikonograficznym – Hodigitrii.

                   Przy kościele stoi drewniana dzwonnica typu słupowo – ramowego z podcieniami, wzniesiona razem ze świątynią, oraz drewniana plebania z 1844 roku. Całość otoczona jest starym drzewostanem.

Zdjęcia

Lokalizacja

Bibliografia

  1. Wikipedia – Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie
  2. Wikipedia – Poczajowska ikona MB
  3. A. Wawryniuk, Monografie wschodniej Lubelszczyzny, Gmina Hanna, powiat włodawski: historia, geografia, gospodarka, polityka. Chełm, Szczecin 2012.
  4. Ks. M. Uzdowski, Kościół w Hannie nad Bugiem, Perełka sztuki sakralnej baroku, rokoko i malarstwa cerkiewnego w pigułce. Przewodnik po kościele, Lublin 2014.

Click to rate this post!
[Total: 41 Average: 4.7]

2 komentarze do “Kościół w Hannie

  1. Piękne! Perełka.
    Mała uwaga: z tego co widzę (a zdjęcia ikony z głównego ołtarza są małe i słabo widoczne – szkoda) to nie hodigitria, ale eleusa – jeśli Maryja przytula do policzka Jezusa. Hodigitria trzymałaby Jezusa na kolanie i wskazywałaby go ręką.
    Fajnie byłoby zrobić na stronę jakieś profesjonalne zdjęcie tej ikony. Wielu ikonografów by się nią zainteresowało. Pobieżnie szukając w Google nie znalazłem innego zdjęcia tej ikony.

    1. Być może nieprecyzyjnie się wyraziłem w opisie świątyni, ale hodigitria nie dotyczy ikony z ołtarza głównego, lecz wiszącej na ścianie (zdjęcie nr 15).
      A co do jakości, obiecałem sobie powrót z jaśniejszym obiektywem, ale czas tak szybko biegnie… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *