Glaznoty

dsc_1036a
Glaznoty

Z dala od głównych dróg, malowniczo zagubiona wśród Dylewskich Wzgórz, leży wieś Glaznoty. Jej historia sięga czasów średniowiecza, gdyż została założona przez Krzyżaków w 1328 roku. Wówczas nosiła nazwę Marienfelde.
We wsi wybudowano dwa kościoły. Starszy czternastowieczny kościół ewangelicko – metodystyczny i nowszy dziewiętnastowieczny kościół katolicki. W rejonie wsi zachowały się wiadukty kolejowe nieczynnej już linii Ostróda – Działdowo, z początku dwudziestego wieku.
Natomiast pięć kilometrów na północny – wschód od wsi, na wysokości prawie 248 metrów, leży niewielkie śródleśne Jeziorko Sałk. Jest najwyżej położonym naturalnym zbiornikiem wodnym w regionie warmińsko – mazurskim. Na obszarze wokół jeziora utworzono rezerwat florystyczny „Jezioro Francuskie”. Nieoficjalna nazwa Jezioro Francuskie związana jest z kampanią napoleońską. Grupa żołnierzy z oddziału armii francuskiej, stacjonującego na terenie wsi Pietrzwałd, dokonała gwałtu na mieszkankach. Tamtejsi chłopi z zemsty utopili kilkunastu Francuzów w jeziorze. W odwecie wieś spacyfikowano, a chłopów winnych morderstwa stracono.

W rejonie wsi

Kościół katolicki N.M.P.

Kościół murowany, parafialny p. w. Najświętszej Marii Panny, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Konsekracji świątyni dokonał biskup chełmiński Augustyn Rosentretter w 1904 roku. W latach 1919 – 1920 kościół rozbudowano. Przy kościele usytuowano dzwonnicę drewnianą.

Kościół ewangelicko – metodystyczny

Jego historia sięga roku 1400, przebudowano go w XVIII wieku, a odrestaurowano sto lat później. Funkcje sakralne dla mieszkańców Glaznot i okolic pełnił do roku 1980, później obrzędów zaniechano. Kościół salowy, wybudowany na planie prostokąta z kwadratową wieżą od frontu. Z dawnego wyposażenia pozostał ołtarz z 1860 roku, a wokół kościoła zachowało się kilkanaście cmentarnych nagrobków.

Wiadukt kolejowy

Nie tylko Stańczyki mogą się pochwalić ładnymi wiaduktami. Również i Glaznoty mają swój wiadukt, jest niższy ale też przyciąga wzrok. Powstał w 1909 roku wraz z budową linii kolejowej Turza Wielka – Samborowo, łączącej Działdowo z Ostródą. Trzyprzęsłowy wiadukt był największym z 25 wybudowanych i najładniejszym obiektem architektonicznym na tej trasie. Zbudowano go nad drogą prowadzącą ze wsi Glaznoty do młyna a na rzeczce Gizeli. Trasa czynna była do roku 1945, kiedy to wracający Sowieci rozebrali ją podobnie jak tą w Stańczykach.

Wiadukt po remoncie

Po 1945 roku most nie był poddany żadnym pracom konserwacyjnym i był w złym stanie technicznym. W 2018 roku zrealizowano inwestycję „Rewitalizacja wraz z adaptacją na cele turystyczne zabytkowego mostu dawnej linii kolejowej w m. Glaznoty – gmina Ostróda”, przywracając wiaduktowi wygląd zbliżony do oryginału. Szkoda, że masztu z zestawem solarnym nie ustawiono bardziej z boku, bo to raczej wątpliwa ozdoba.

Jezioro Francuskie

Skrywające ponurą tajemnicę Jezioro Francuskie leży na terenie utworzonego w 1963 roku Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i jest pozostałością wytopiska po zlodowaceniu bałtyckim. Podmokłe i trudno dostępne brzegi jeziora porasta roślinność torfowiskowa, a jezioro okalają ponad stuletnie lasy bukowe.

Lokalizacja

Wieś leży u podnóża Dylewskiej Góry, 16 km na wschód od Lubawy i 25 km na południe od Ostródy.

Click to rate this post!
[Total: 66 Average: 4.9]

2 komentarze do “Glaznoty

  1. Bardzo ciekawy mnie historia grobu rodziny Milczewskich.Nic nie ma w Internecie A myślę że to bardzo ciekawe .Kapliczka mieści się w lesie nieopodal wsi ,ma zepsute drzwi i widać kilka trumien.

    1. Czy mogłabyś podać przybliżoną lokalizację tego miejsca. Powiem szczerze że jestem miejscowy, staram się interesować lokalną historią, ale o Milczewskich nie słyszałem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *