Kamień Leski

DSC_0152a1

Za Liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skalny.
Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być cząstką jakiegoś gmachu.
Różne o tym kamieniu biegają powiastki. Jedna cudowniejsza od drugiej
                                                                                                                            Trzy po trzy, A. Fredro

Jadąc z Leska drogą nr 84 w kierunku Ustrzyk Dolnych, około 3 km od centrum miasta, szosa pnie się na bezleśny grzbiet. Roztacza się z niego rozległa panorama Gór Sanocko – Turczańskich i Bieszczad. Nieco dalej, zjeżdżając w dół przy parkingu, po prawej stronie między drzewami przebłyskuje interesująca forma skalna. Warto zatrzymać się i ścieżką prowadzącą z parkingu podejść pod skałkę zwaną Kamieniem Leskim. Inną mniej znaną nazwą jest „Baszta Kmity„, wywodząca się od dawnych gospodarzy na ziemi leskiej, rodu Kmitów.

DSC_0156a
Kamień Leski (445)

Długa na kilkadziesiąt metrów grań podcięta urwiskiem o wysokości od kilku do dwudziestu metrów zbudowana jest z twardego krośnieńskiego piaskowca. Wychodnia położona jest na wysokości 445 m npm i jest oryginalnym pomnikiem przyrody nieożywionej. Niegdyś była całkowicie wylesiona przez co doskonale widziana z drogi i przy tak niskich górach musiała robić wrażenie. Niestety z biegiem lat zarosła lasem. Mimo różnych krążących legend na temat powstania skałki, specyficzny kształt zawdzięcza naturze i jej erozyjnym oddziaływaniom atmosferycznym oraz mieszkańcom okolic. W XIX wieku u jej podnóża pozyskiwano kamień. Po dawnym kamieniołomie widoczne są do dziś dwie głębokie wyrwy z pionową ścianą skalną. Porośnięte młodym lasem dodają temu zakątkowi szczególnego uroku. Niestety skała została niebezpiecznie podcięta, co można do dziś oglądać w jej najwyższym punkcie. Na szczęście miejscowe władze w 1910 roku doprowadziły do zaprzestania eksploatacji piaskowca w pobliżu zagrożonej skały. Dziś skale już nic nie grozi, gdyż została objęta ochroną w postaci pomnika przyrody nieożywionej.

Urokiem Kamienia Leskiego zachwycali się od dawna poeci, pisarze, artyści i podróżnicy. Między innymi Wincenty Pol, Aleksander Fredro i etnograf Oskar Kolberg. W 1974 r. Przedstawiciele Oddziału PTTK „Bieszczady” w Lesku, w ramach I rajdu „Śladami sławnych piór” zamontowali na skałce pamiątkową tablicę z fragmentem poematu A. Fredry „Kamień nad Liskiem”.

Lokalizacja:

Click to rate this post!
[Total: 49 Average: 4.9]

Jeden komentarz do “Kamień Leski

  1. whoah this weblog is magnificent i like reading your articles.
    Keep up the great work! You already know, many people are looking round for this info, you can help them greatly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *