…
Roztocze to roślinność trochę dzika
Wiekowe drzewa ich szelest wielki przenika
Leśne zioła, jagody, kwiaty.
Całe piękno przyrody zamknięte w rezerwaty
… Roztocze, Maria Osatasz
Roztoczański Park Narodowy utworzono w 1974 roku. Obejmuje część Roztocza Środkowego. Ponad 90% powierzchni zajmują lasy, głównie bory jodłowe i buczyna. Spotyka się wśród nich również klon, jawor i grab. Roztoczańskie jodły i buki przypominają lasy karpackie. Jednak przewyższają je zarówno zdrowotnie jak i rozmiarami. Rekordowe jodły mierzą około 50 metrów, a ich obwód nierzadko przekracza 4 metry. Odwieczne bory porastają wzgórza, których wysokość względna dochodzi do 100 metrów. Symbolem RPN jest konik polski. Jest potomkiem dawnych tarpanów i ma swoją ostoję w okolicach Zwierzyńca i Stawów Echo. Są łagodne, ciekawskie i spotkać je możemy przy platformie widokowej koło Rybakówki oraz w pobliżu plaży.
Więcej na stronie Roztoczański Park Narodowy.
Trasa: Zwierzyniec – Bukowa Góra – Zwierzyniec.
Długość trasy około 10 km. Czas przejścia do 4 godzin.
Wędrówkę rozpoczynam na parkingu w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu. Można tu obejrzeć przyrodnicze wystawy i kupić wydawnictwa dotyczące Roztocza. Przekraczam ulicę Plażową, bramę RPN i wkraczam na ścieżkę przyrodniczą „Na Bukowej Górze„. Po około ośmiuset metrach dochodzę do skrzyżowania znakowanych ścieżek spacerowych. Znajduje się tu, zbudowany z polnych głazów, pomnik poświęcony pamięci leśników poległych w czasie II wojny światowej.
Wędruję dalej, szlak zaczyna stopniowo piąć się w górę. Krętą ścieżką, częściowo uzbrojoną w drewniane stopnie, poprzez piękny bukowy las, podziwiając naturalne wykroty i powalone pnie, docieram do szczytu Bukowej Góry (310 m npm). Południowe, odkryte zbocze Bukowej Góry jest jednym z piękniejszych punktów widokowych na Roztoczu. Można stąd podziwiać wyżynny krajobraz z charakterystyczną szachownicą roztoczańskich pól. Przed dalszą wędrówką można odpocząć w znajdującej się tu wiacie turystycznej. Po odpoczynku i nasyceniu wzroku pięknym krajobrazem, schodzę ścieżką do widocznej w dole wsi Sochy. Na początku maszeruję odkrytym zboczem i po pewnym czasie wchodzę do lasu. Dalej ścieżka prowadzi obok wiejskiego cmentarza do szosy. Warto wstąpić na cmentarz na chwilę zadumy. Znajdują się tu groby i pomnik ofiar bestialskiej pacyfikacji wsi, dokonanej przez Niemców w dniu 1 czerwca 1943.
Dalej wędruję wąską szosą w kierunku Zwierzyńca. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ do przejścia jest około trzech kilometrów wąską i dosyć ruchliwą drogą. Ciekawostką ekologiczną są, wykonane pod drogą, przejścia dla płazów. Docieram do parkingu przy Stawach Echo, wchodzę na drewniany chodnik, który prowadzi do platformy widokowej i plaży. Stąd roztacza się piękna panorama Stawów Echo. Jest to ostoja ptactwa wodnego i konika polskiego. Ten potomek dawnych tarpanów jest efektem długoletnich zabiegów hodowlanych w celu odtworzenia wymarłego gatunku. Idę grzbietem wydmy ponad bagnistą doliną strumienia Świerszcz. Jet to ścieżka przyrodnicza „Po wydmie do Stawów Echo„. Mijane ogrodzenie jest granicą ostoi konika polskiego, które czasami witają turystów. Ścieżka doprowadza do parkingu przy Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym gdzie kończę wycieczkę…