Święte Schody

dsc_0974
Kościół w Sośnicy

              W województwie dolnośląskim, w gminie Kąty Wrocławskie, leży wieś Sośnica. W centrum wsi stoi katolicki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Wieś i świątynia pozornie jakich wiele w okolicy. To co ją odróżnia od innych to, sanktuarium pokutne archidiecezji wrocławskiej, gdzie pątnicy pielgrzymują na jedyne w Polsce Święte Schody.



dsc_0984
Święte Schody

            Kościół został oddany do użytku w XIII wieku. Jest przykładem mieszania stylów, wynikającym z prowadzonych na przestrzeni wieków modernizacji i remontów. Prezbiterium pozostało w stylu romańskim, nawa jest gotycka, a wyposażenie głównie barokowe. Z epoki renesansu zachowały się kamienna chrzcielnica, epitafia oraz płyty nagrobne. Tytuł kościoła nawiązuje do umieszczonego w ołtarzu głównym obrazu Podwyższenia Krzyża Świętego, z 1714 roku. Płótno prezentuje scenę wniesienia krzyża Chrystusowego do świątyni jerozolimskiej przez cesarza Herakliusza. Natomiast w sam ołtarz wmontowano relikwie Krzyża Świętego. Ściany świątyni zdobi czternaście obrazów przestawiających siedem radosnych i siedem bolesnych przeżyć Matki Bożej, pędzla ojca i syna Kynastów.

                W 1776 roku dobudowano do świątyni kolejną kaplicę, w której zamontowano największą osobliwość kościoła, czyli Święte Schody. Są wierną repliką Scala Santa, schodów po których prowadzono Chrystusa do Piłata na przesłuchanie, a aktualnie znajdujących się naprzeciwko bazyliki św. Jana na Lateranie. 28 stopni i dwie balustrady wykonano z jasnego marmuru, a w każdy ze stopni wtopiono szklane flakoniki z relikwiami Męczenników Rzymskich. Schody wznoszą się do ołtarza, na którym znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej, a nad nim góruje figura Zbawiciela. Ściany kaplicy pokryto scenami z ostatnich chwil życia Chrystusa. Zamyka je obraz przedstawiający modlącą się św. Jadwigę – księżnę Śląska i patronkę kaplicy Świętych Schodów. 

Lokalizacja

Click to rate this post!
[Total: 48 Average: 4.9]

7 komentarzy do “Święte Schody

    1. Ponoć pod latarnią najciemniej 😉
      A tak na poważnie, na co dzień kościół jest zamknięty. W czasie mojej wizyty kluczem dysponowała pani mieszkająca nieopodal. Chętnie otworzyła i udostępniła świątynię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *