W województwie dolnośląskim, w gminie Kąty Wrocławskie, leży wieś Sośnica. W centrum wsi stoi katolicki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Wieś i świątynia pozornie jakich wiele w okolicy. To co ją odróżnia od innych to, sanktuarium pokutne archidiecezji wrocławskiej, gdzie pątnicy pielgrzymują na jedyne w Polsce Święte Schody.
Kościół został oddany do użytku w XIII wieku. Jest przykładem mieszania stylów, wynikającym z prowadzonych na przestrzeni wieków modernizacji i remontów. Prezbiterium pozostało w stylu romańskim, nawa jest gotycka, a wyposażenie głównie barokowe. Z epoki renesansu zachowały się kamienna chrzcielnica, epitafia oraz płyty nagrobne. Tytuł kościoła nawiązuje do umieszczonego w ołtarzu głównym obrazu Podwyższenia Krzyża Świętego, z 1714 roku. Płótno prezentuje scenę wniesienia krzyża Chrystusowego do świątyni jerozolimskiej przez cesarza Herakliusza. Natomiast w sam ołtarz wmontowano relikwie Krzyża Świętego. Ściany świątyni zdobi czternaście obrazów przestawiających siedem radosnych i siedem bolesnych przeżyć Matki Bożej, pędzla ojca i syna Kynastów.
W 1776 roku dobudowano do świątyni kolejną kaplicę, w której zamontowano największą osobliwość kościoła, czyli Święte Schody. Są wierną repliką Scala Santa, schodów po których prowadzono Chrystusa do Piłata na przesłuchanie, a aktualnie znajdujących się naprzeciwko bazyliki św. Jana na Lateranie. 28 stopni i dwie balustrady wykonano z jasnego marmuru, a w każdy ze stopni wtopiono szklane flakoniki z relikwiami Męczenników Rzymskich. Schody wznoszą się do ołtarza, na którym znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej, a nad nim góruje figura Zbawiciela. Ściany kaplicy pokryto scenami z ostatnich chwil życia Chrystusa. Zamyka je obraz przedstawiający modlącą się św. Jadwigę – księżnę Śląska i patronkę kaplicy Świętych Schodów.
Cześć,
Świetna informacja, choć mieszkam niedaleko nic nie wiedziałam o istnieniu takiego miejsca. Czy wiesz może czy świątynia jest otwarta, czy trzeba się umówić?
Ponoć pod latarnią najciemniej 😉
A tak na poważnie, na co dzień kościół jest zamknięty. W czasie mojej wizyty kluczem dysponowała pani mieszkająca nieopodal. Chętnie otworzyła i udostępniła świątynię 🙂
Doczytałam, że jest możliwość obejrzenia przed południową mszą świętą co niedziela. KONIECZNIE muszę się wybrać!
Koniecznie odwiedź, obiekt wart obejrzenia…
Dziękuję za polecenie, za wszelkie informacje. Byłam, widziałam. Coś niesamowitego, niezwykłe przeżycie.
Cieszę się że pomogłem 🙂