Ptaki średnie

Bażant zwyczajny

Bażant zwyczajny (Phasianus colchicus) – gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W stanie dzikim występuje w umiarkowanych obszarach Azji i na zachód po skrajnie południowo-wschodnią EuropęIntrodukowany do wielu regionów na świecie, w tym do Europy Środkowej, do której sprowadzono go z Chin w średniowieczu. 

Gawron

Gawrongapa (Corvus frugilegus) – gatunek średniej wielkości ptakasynantropijnego z rodzinykrukowatych (Corvidae). 
Występuje prawie w całej Europie, prócz Półwyspu Iberyjskiego i północnej Skandynawii, oraz w Azji aż po wybrzeża Oceanu Spokojnego. Na większości terytorium ptak jest osiadły. Jedynie populacje z chłodniejszych regionów wykonują regularne migracje na południe – do Środkowej i Zachodniej Europy, najdalej dolatując nad Morze Śródziemne.

Kawka

Kawka zwyczajna[, kawka (Corvus monedula) – gatunek średniej wielkości ptaka synantropijnego z rodziny krukowatych, blisko spokrewniony z kawką srokatą. Zamieszkuje Eurazję i północną Afrykę.

Kwiczoł

Kwiczoł (Turdus pilaris) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący północną i środkowo-wschodnią Europę na wschód od Renu i północ od Alp oraz Azję do środkowej Syberii (aż do rzeki Ałdan). W II poł. XX wieku skolonizował też część zachodniej Europy i Wyspy Brytyjskie. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, Azji Mniejszej i Indiach.

Mandarynka

Mandarynkakaczka mandarynka] (Aix galericulata) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Zamieszkuje dorzecze AmuruSachalinJaponięMandżurię i wschodnie Chiny. Zimuje w Japonii i południowo-wschodnich Chinach. Hodowany w Europie od XVIII wieku jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki utworzyły utrzymujące się, osiadłe populacje, głównie w dużych miastach.

Orzechówka

Orzechówka zwyczajna, orzechówka (Nucifraga caryocatactes) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), na ogół osiadły.

Wrona siwa

Wrona siwa, wrona (Corvus corone) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zasadniczo wędrowny, choć duża część osobników jest już osiadła (zwłaszcza populacje miejskie).
Występuje w północnej i wschodniej Europie od Półwyspu Apenińskiego i Łaby po Ural.

Inne ptaki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *