Ptaki średnie

Bażant zwyczajny

Bażant zwyczajny (Phasianus colchicus) – gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W stanie dzikim występuje w umiarkowanych obszarach Azji i na zachód po skrajnie południowo-wschodnią EuropęIntrodukowany do wielu regionów na świecie, w tym do Europy Środkowej, do której sprowadzono go z Chin w średniowieczu. 

             W Polsce dominuje bażant łowny, będący krzyżówką kilku odmian. Koguty są większe od kur, ich długość razem z ogonem wynosi około 90 cm, a waga do 1,5 kg. Kury są mniejsze i lżejsze, zazwyczaj nie przekraczają 1 kg. Samce wyróżniają się jaskrawym upierzeniem, ciemną głową i długim ogonem.

             Bażanty są ptakami stadnymi, zamieszkują gęste zarośla, skraje pól uprawnych, trzcinowiska. Mimo że zimują, to jednak źle znoszą trudne warunki pogodowe. Utrzymujący się mróz i śnieg potrafią zdziesiątkować niejedno stado. Pierwotnie był to ptak azjatycki, ale został sztucznie rozprowadzony po świecie. Obecnie spotkać go można na całym obszarze niżowym kraju, choć występuje nierównomiernie.

               Bażancie gody rozpoczynają się wczesną wiosną. W maju i czerwcu kury składają oliwkowozielone jaja, które wysiadują niecały miesiąc. Młode w bardzo krótkim czasie zdobywają samodzielność, potrafią się poruszać, a w drugim tygodniu życia zaczynają fruwać.  Ulubionym pokarmem bażantów są nasiona krzewów, trawa, owoce leśne, kukurydza, ale nie gardzą również owadami, dżdżownicami czy ślimakami…

Gawron

Gawrongapa (Corvus frugilegus) – gatunek średniej wielkości ptakasynantropijnego z rodzinykrukowatych (Corvidae). 
Występuje prawie w całej Europie, prócz Półwyspu Iberyjskiego i północnej Skandynawii, oraz w Azji aż po wybrzeża Oceanu Spokojnego. Na większości terytorium ptak jest osiadły. Jedynie populacje z chłodniejszych regionów wykonują regularne migracje na południe – do Środkowej i Zachodniej Europy, najdalej dolatując nad Morze Śródziemne.

Kawka

Kawka zwyczajna[, kawka (Corvus monedula) – gatunek średniej wielkości ptaka synantropijnego z rodziny krukowatych, blisko spokrewniony z kawką srokatą. Zamieszkuje Eurazję i północną Afrykę.

Kwiczoł

Kwiczoł (Turdus pilaris) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący północną i środkowo-wschodnią Europę na wschód od Renu i północ od Alp oraz Azję do środkowej Syberii (aż do rzeki Ałdan). W II poł. XX wieku skolonizował też część zachodniej Europy i Wyspy Brytyjskie. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, Azji Mniejszej i Indiach.

Mandarynka

Mandarynkakaczka mandarynka (Aix galericulata) to gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych, podrodziny kaczek, szczepu piżmówek. Zamieszkuje wschodnią Azję. Zimuje głównie w Japonii i południowo-wschodnich Chinach. W Europie hodowana od XVIII wieku jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki tworzą osiadłe populacje, głównie w dużych miastach. Mandarynka jest jedną z najbardziej popularnych i najładniejszych kaczek na świecie.

                Samiec na co dzień barwami zbliżony jest do samicy, ale w okresie godowym przepięknie mieni się wieloma jaskrawymi kolorami. Natomiast samica jest zdecydowanie skromniej ubarwiona, zazwyczaj szarobrunatna z oliwkowym odcieniem.

                 W chińskiej tradycji są symbolem wierności, ponieważ łączą się w pary na całe życie. Chińczycy wierzą również, że gdy jedna z kaczek ginie, druga umiera z tęsknoty…

Orzechówka

Orzechówka zwyczajna, orzechówka (Nucifraga caryocatactes) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), na ogół osiadły.

Wrona siwa

Wrona siwa, wrona (Corvus corone) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae), zasadniczo wędrowny, choć duża część osobników jest już osiadła (zwłaszcza populacje miejskie).
Występuje w północnej i wschodniej Europie od Półwyspu Apenińskiego i Łaby po Ural.

Inne ptaki

Click to rate this post!
[Total: 60 Average: 4.9]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *