Most na Słudwi

Jadąc drogą krajową nr 92 Sochaczew – Kutno, siedem kilometrów za Łowiczem tuż przy szosie znajduje się niepozorny szary most. Łączy brzegi rzeczki, ale ku zaskoczeniu nie przebiega przez niego żaden szlak komunikacyjny. Wręcz przeciwnie, ta stalowa kładka jest ogrodzona. W pierwszej chwili przypominają się kawały o Wąchocku, dopiero tablica informacyjna rozwiewa wątpliwości. Okazuje się, że jest to pomnik polskiej myśli technicznej.

_DSC0071b
Most na Słudwi

                   Pierwszy w świecie most stalowy wykonany całkowicie techniką spawalniczą, bo o nim tu mowa, został oddany do użytku w grudniu 1928 roku. Autorem projektu był prof. Stefan Bryła, a wykonała go firma K. Rudzki i S-ka z Mińska Mazowieckiego. Spawy elektryczne zastąpiły szeroko stosowane nitowanie połączeń. Ułatwiło to znacznie montaż elementów konstrukcji, zmniejszyło masę całkowitą o prawie 15 ton i znacznie obniżyło koszty. Obiekt ma długość 27 metrów, szerokość prawie 7 metrów i waży zaledwie 56 ton. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku most na Słudwi zaczął przyciągać inżynierów z krajów ościennych i przedstawicieli największych firm światowych. Nowatorska konstrukcja przyniosła również sławę samemu profesorowi. M.in. w następnym roku został powołany na członka międzynarodowej komisji mostów i konstrukcji inżynierskich.

               Most znajdował się w ciągu dawnej trasy europejskiej E8, aktualnie drogi krajowej nr 92. Ze względu na dużą wartość historyczną i inżynieryjno-techniczną, w 1968 roku uzyskał status zabytku (nr rej.: 1031 z 22.11.1968 r.). Wraz z rozwojem transportu i zwiększonym natężeniem ruchu wzrosło zapotrzebowanie na mosty o większej przepustowości i w 1977 roku został wyłączony z eksploatacji. Przesunięto go dwadzieścia metrów na północ, a na jego dotychczasowym miejscu wybudowano większy most. W 2009 roku most przeszedł generalny remont i został udostępniony do zwiedzania.

                     Poczta Polska doceniła jego walory umieszczając go na znaczku z serii „Mosty w Polsce”. Znalazł się tam w towarzystwie trzech innych mostów: drogowych Siekierkowskiego i Poniatowskiego w Warszawie, oraz kolejowego inż. E. Malinowskiego w Toruniu.

Lokalizacja

Źródło

 1) Wikipedia 
2) Tablica informacyjna

Click to rate this post!
[Total: 53 Average: 4.8]

Jeden komentarz do “Most na Słudwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *