Zdjęcie do druku

O jakości odbitek fotograficznych w największym stopniu decydują dwa parametry:

  • kompresja obrazu jaką zastosowano podczas zapisu zdjęcia,
  • rozdzielczość zapisanego w pliku obrazu.

Kompresja zdjęć, a jakość odbitek.

Stopień kompresji pliku jpg reguluje się w aparacie cyfrowym lub w programie służącym do obróbki grafiki. Im większa kompresja zdjęć tym słabsza jakość odbitek fotograficznych. Jednak spadek jakości jest zauważalny dopiero przy wysokim i bardzo wysokim stopniu kompresji. Stosując kompresję niską i średnią uzyska się zadowalającą jakość zdjęć cyfrowych.

Rozdzielczość zdjęć cyfrowych.

Im większa rozdzielczość zdjęcia cyfrowego tym lepsza jakość odbitki oraz możliwość uzyskania odbitki o większych rozmiarach. Maksymalne formaty odbitek fotograficznych, o dobrej jakości, przy określonej rozdzielczości matrycy aparatu cyfrowego przedstawia się następująco:

 1 mln pikseli – 9×13 cm,
2 mln pikseli – 10×15 cm,
3 mln pikseli – 13×18 cm,
4 mln pikseli – 15×21 cm,
5 mln pikseli – 20×30 cm,
7 mln pikseli – 25×38 cm.

 Ponieważ 300 dpi (dots per inch – ilość plamek na cal) jest zalecaną gęstością zapisu pliku, przy znanej rozdzielczości zdjęcia łatwo obliczyć maksymalne wymiary odbitki o wysokiej jakości. Należy podzielić rozdzielczość 1 boku przez 300 (dpi) i uzyskany wynik (w calach) pomnożyć przez 2.54, aby poznać wymiar pierwszego boku odbitki w centymetrach. Identycznie oblicza się wymiar drugiego boku.

 Dobór rozdzielczości zdjęcia.

Rozdzielczość pliku należy ustawić w aparacie cyfrowym tak, aby przy określonym formacie odbitki uzyskać zdjęcie o oczekiwanej jakości. Jeśli wykonujesz fotkę, którą zamierzasz później wykadrować, to zwiększ w aparacie ustawioną rozdzielczość zdjęcia (podnoszenie rozdzielczości pliku w programie do obróbki graficznej nie pozwoli otrzymać zdjęcia lepszej jakości) lub zmniejsz kompresję zapisu by zrekompensować pojawiający się w takiej sytuacji spadek jakości. Zapis z jeszcze większą rozdzielczością niż jest to konieczne nie podniesie już jakości zdjęcia lecz jedynie jego objętość, co dodatkowo wydłuży czas przesyłania pliku przez internet. Również zapis zdjęć w formacie tiff znacznie zwiększa objętość plików, przez co czas konieczny na ich przesłanie przez internet ulega istotnemu wydłużeniu. Optymalnym formatem zdjęć do przesyłania przez internet jest jpg. Poniżej przedstawiam rozdzielczości zdjęć cyfrowych, zapisanych w plikach jpg przy średniej kompresji, pozwalające na uzyskanie odpowiedniej jakości odbitek w określonym formacie.

Piksele/cm

9×13

10×15

13×18

15×21

20×30

25×38

800×600

Niska
Zła
Zła


1024×768

Dobra

Niska

Zła

1600×1200

Wysoka

Dobra

Niska

2048×1536

Wysoka

Wysoka

Dobra

Dobra

Niska

Zła

2272×1704

Dobra

Niska

Zła

2592×1944

   

Wysoka

Dobra

Niska

3072×2304

   

Wysoka

Wysoka

Dobra

 Przedstawione rozdzielczości zdjęć gwarantują powtarzalne uzyskiwanie odbitek o odpowiedniej jakości przy określonym formacie fotografii. Przy prawidłowo przygotowanych zdjęciach, bądź zapisanych w plikach z mniejszą kompresją, możliwe jest uzyskanie odpowiedniej jakości odbitek o większym formacie niż wynika to z danych umieszczonych w tabeli.

Jakość wydruków.

Dla wydruków wielkoformatowych można zmniejszyć wymagania odnośnie rozdzielczości. Ogląda się je z większej odległości niż odbitki, więc ewentualny spadek jakości będzie niezauważalny.