Święte źródło
i spalona cerkiew
górują
nad mymi powszednimi
wspomnieniami
krzyże
kładą swój omszały cień
na stoku góry
Grabarka, I. Słomińska
Cerkiewne kopułki górujące nad wiejską zabudową są nieodzownym elementem podlaskich pejzaży. W uproszczeniu można przyjąć, że trasa podlaskich cerkwi prowadzi z Białegostoku poprzez Narew, Hajnówkę, Bielsk Podlaski aż do Grabarki, słynnej Góry Krzyży. Jednak każda większa wieś szczyci się posiadaniem cerkwi, a nierzadko dwóch. Na skutek różnych dziejowych zawieruch i losowych przypadków wiekowo i stylowo są zróżnicowane, chyba przeważają dziewiętnastowieczne. Oprócz istniejących historycznych, jak cerkiew zwiastowania NMP w Supraślu, czy św. Mikołaja w Białowieży, pojawia się coraz więcej współczesnych. Przykładem jest np. cerkiew Hagia Sophia w Białymstoku, czy Sobór Świętej trójcy w Hajnówce.
Z białostockich cerkwi zwiedziłem dwie: cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i cerkiew Hagia Sophia. Ta ostatnia jest miniaturą w skali 1:3 bizantyjskiej świątyni wzniesionej w I w. n.e. z fundacji Justyniana I, w Stambule. Następnie jadąc w kierunku północno – wschodnim odwiedziłem gotycko – bizantyjską cerkiew zwiastowania NMP w Supraślu. Miałem szczęście, bo udało mi się wejść do środka. Warto również zwiedzić muzeum ikon mieszczące się w budynku monastyru z tyłu cerkwi. Jadąc dalej drogą nr 19, w kierunku granicy, obejrzałem współczesną cerkiew Świętych Niewiast Niosących Wonności w Czarnej Białostockiej, z charakterystycznymi żółtymi kopułami. Natomiast w Sokółce zwiedziłem cerkiew św. Aleksandra Newskiego.
Przemieszczając się z Supraśla do Białowieży jechałem podrzędnymi drogami aby obejrzeć jak najwięcej ukrytych i urokliwych cerkiewek. W Rybołach, Koźlikach, Ciełuszkach, Pawłach zachowały się drewniane i wielokolorowe cerkiewki. Niezwykłe wrażenie robi Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. Ta dwupoziomowa świątynia może pomieścić ok. 5 tysięcy wiernych. Częściowo ceramiczny, a częściowo drewniany ikonostas oraz piękne polichromie ilustrujące sceny z Nowego Testamentu robią niezwykłe wrażenie. Podobne doznania sprawia ikonostas w cerkwi św. Mikołaja w Białowieży. Wykonany został z chińskiej porcelany w Petersburgu i jest jedynym tego typu zabytkiem w Polsce.
Hey There. I found your blog the usage of msn.
This is a really smartly written article. I will be sure to bookmark it and return to
learn extra of your useful information. Thank you
for the post. I will certainly return.
Thanks for another great article. The place else may just anyone get that kind of
info in such an ideal method of writing? I’ve a presentation next week, and I’m
on the search for such info.
This is a topic that is near to my heart… Best wishes!
Where are your contact details though?