Cmentarz w Wasilkowie

DSC_0254a

Cmentarz rzymskokatolicki w Wasilkowie założono w II połowie XIX wieku w północnej części miasta. Z pozoru cmentarz jakich wiele w okolicznych miastach, miasteczkach, wsiach… Ale po przekroczeniu bramy zewnętrznej oczom ukazują się monumentalne rzeźby i elementy małej architektury wkomponowane w liczne pagórki pokryte grobami.
Na głównej drodze cmentarza stylizowana Brama Wieczności symbolizuje granicę życia doczesnego i wiecznego. Anioły dmące w trąby, Chrystus, Judasz, sceny pasyjne, Anielska Górka… zmuszają do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Fontanny, kolumnady, balustrady oraz murki z wyrytymi cytatami z Pisma Świętego i fragmentami poezji pozwalają poczuć się jak w romantycznym parku.

 „Ucichły już dzwony i jęki żałoby.
Zostały mogiły i krzyże i groby.
A serce wciąż tęskni do tych co odeszli…”

     Zgodnie z przewodnikiem wydanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej na cmentarzu znajduje się 7 grup rzeźb, 2 fontanny i ok. 60 starych nagrobków z najstarszym z roku 1896. Autorem rzeźb i budowli był proboszcz parafii, ksiądz Wacław Rabczyński. Tworzył je, wraz z miejscowym kamieniarzem Pawłem Piotrowcem, w latach 50-tych XX wieku.

                  Liczące ponad pół wieku rzeźby i budowle nie mają wielkiej wartości artystycznej, ale sentymentalną ogromną. Na pewno robią wrażenie rozmiarami i szczegółowością. Niektóre sięgają nawet trzech metrów i niezwykle wiernie oddają detale. W 2002 roku cmentarz został wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków.

Lokalizacja:

Click to rate this post!
[Total: 45 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *