Arkadia Heleny Radziwiłłowej
Zaledwie cztery kilometry na zachód od Nieborowa ks. Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, ulegając nowym osiemnastowiecznym trendom, założyła ogród w stylu angielskim. Ogród angielski zdecydowanie różnił się od dotychczasowych parków barokowych, preferując kompozycje zbliżone do naturalnych. W swej formie nawiązywał również do elementów antycznych, średniowiecznych i życia wiejskiego. Ogrodowe ścieżki wiły się wśród efektownych grup drzew, krzewów i malowniczych sztucznych ruin.
Pałac w Nieborowie
U schyłku XVII wieku nowy właściciel dóbr nieborowskich prymas Polski i Litwy Michał Stefan Radziejowski, zamienił podupadający dwór w pałac. Dwukondygnacyjny barokowy pałac, według projektu architekta Tylmana z Gameren, został osadzony na planie prostokąta i przykryty dachem łamanym. Przy elewacji północnej wybudowano dwie czterokondygnacyjne wieże nakryte barokowymi hełmami. Wnętrza rezydencji były kilkakrotnie przebudowywane zgodnie z nowymi trendami i wizjami kolejnych właścicieli. Zachował się dawny rozkład pokoi, a także wyposażenie pałacu.
W 1881 roku jeden z właścicieli dóbr nieborowskich, książę Michała Piotr Radziwiłł, w znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu budynku dawnego browaru założył manufakturę majoliki artystycznej. Manufaktura produkowała ozdobne kafle, amfory, wazy, talerze i inne przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Wszystkie wyroby były opatrzone znakiem fabrycznym z inicjałami księcia.
Ogród pałacowy
Nieborowski ogród barokowy zaprojektowany został w modnym wówczas stylu francuskim pod koniec XVII wieku i rozbudowany w następnym stuleciu. Założenie ogrodowe składa się z dwóch części, ogrodu w stylu francuskim o symetrycznym układzie kompozycyjnym i strzyżonych szpalerach, oraz otaczającego go parku krajobrazowego.
2 komentarze do “Zabytki Puszczy Bolimowskiej”