Zabytki Puszczy Bolimowskiej

Arkadia Heleny Radziwiłłowej

                         Zaledwie cztery kilometry na zachód od Nieborowa ks. Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, ulegając nowym osiemnastowiecznym trendom, założyła ogród w stylu angielskim.  Ogród angielski zdecydowanie różnił się od dotychczasowych parków barokowych, preferując kompozycje zbliżone do naturalnych. W swej formie nawiązywał również do elementów antycznych, średniowiecznych i życia wiejskiego. Ogrodowe ścieżki wiły się wśród efektownych grup drzew, krzewów i malowniczych sztucznych ruin. 

Pałac w Nieborowie

U schyłku XVII wieku nowy właściciel dóbr nieborowskich prymas Polski i Litwy Michał Stefan Radziejowski, zamienił podupadający dwór w pałac. Dwukondygnacyjny barokowy pałac, według projektu architekta Tylmana z Gameren, został osadzony na planie prostokąta i przykryty dachem  łamanym. Przy elewacji północnej wybudowano dwie czterokondygnacyjne wieże nakryte barokowymi hełmami. Wnętrza rezydencji były kilkakrotnie przebudowywane zgodnie z nowymi trendami i wizjami kolejnych właścicieli. Zachował się dawny rozkład pokoi, a także wyposażenie pałacu.

W 1881 roku jeden z właścicieli dóbr nieborowskich, książę Michała Piotr Radziwiłł,  w znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu budynku dawnego browaru  założył manufakturę majoliki artystycznej. Manufaktura produkowała ozdobne kafle, amfory, wazy, talerze i inne przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Wszystkie wyroby były opatrzone znakiem fabrycznym z inicjałami księcia.

Ogród pałacowy

Nieborowski ogród barokowy zaprojektowany został w modnym wówczas  stylu francuskim pod koniec XVII wieku i rozbudowany w następnym stuleciu. Założenie ogrodowe składa się z dwóch części, ogrodu w stylu francuskim o symetrycznym układzie kompozycyjnym i strzyżonych szpalerach, oraz otaczającego go parku krajobrazowego.

Inne zabytki

Cmentarze i miejsca pamięci

Click to rate this post!
[Total: 42 Average: 4.9]

2 komentarze do “Zabytki Puszczy Bolimowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *