Glaznoty

dsc_1036a
Glaznoty

                   Z dala od głównych dróg, malowniczo zagubiona wśród Dylewskich Wzgórz, leży wieś Glaznoty. Jej historia sięga czasów średniowiecza, gdyż została założona przez Krzyżaków w 1328 roku. Wówczas nosiła nazwę Marienfelde.

                        We wsi wybudowano dwa kościoły. Starszy czternastowieczny kościół ewangelicko – metodystyczny i nowszy dziewiętnastowieczny kościół katolicki. W rejonie wsi zachowały się wiadukty kolejowe nieczynnej już linii Ostróda – Działdowo, z początku dwudziestego wieku.

                  Natomiast na północny – wschód od wsi, na wysokości prawie 248 metrów, leży niewielkie śródleśne Jeziorko Sauk. Jest najwyżej położonym naturalnym zbiornikiem wodnym w regionie warmińsko – mazurskim. Na obszarze wokół jeziora utworzono rezerwat florystyczny „Jezioro Francuskie”. Nieoficjalna nazwa Jezioro Francuskie związana jest z kampanią napoleońską. Grupa żołnierzy z oddziału armii francuskiej, stacjonującego na terenie wsi Pietrzwałd, dokonała gwałtu na mieszkankach. Tamtejsi chłopi z zemsty utopili kilkunastu Francuzów w jeziorze. W odwecie wieś spacyfikowano, a chłopów winnych morderstwa stracono.

W rejonie wsi

Kościół ewangelicko – metodystyczny

              Jego historia sięga roku 1400, przebudowano go w XVIII wieku, a odrestaurowano sto lat później. Funkcje sakralne dla mieszkańców Glaznot i okolic pełnił do roku 1980, później obrzędów zaniechano. Kościół salowy, wybudowany na planie prostokąta z kwadratową wieżą od frontu. Z dawnego wyposażenia pozostał ołtarz z 1860 roku, a wokół kościoła zachowało się kilkanaście cmentarnych nagrobków.

 

Wiadukt

                  Nie tylko Stańczyki mogą się pochwalić ładnymi wiaduktami. Również i Glaznoty mają swój wiadukt, jest niższy ale też przyciąga wzrok. Powstał w 1913 roku wraz z budową linii kolejowej Turza Wielka – Samborowo, łączącej Działdowo z Ostródą. Trasa czynna była do roku 1945, kiedy to wracający Sowieci rozebrali ją podobnie jak tą w Stańczykach.

 

Lokalizacja.

Wieś leży u podnóża Dylewskiej Góry, 16 km na wschód od Lubawy i 25 km na południe od Ostródy.


Wyświetl większą mapę

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +73 (from 73 votes)

2 przemyślenia nt. „Glaznoty

  1. Bardzo ciekawy mnie historia grobu rodziny Milczewskich.Nic nie ma w Internecie A myślę że to bardzo ciekawe .Kapliczka mieści się w lesie nieopodal wsi ,ma zepsute drzwi i widać kilka trumien.

    1. Czy mogłabyś podać przybliżoną lokalizację tego miejsca. Powiem szczerze że jestem miejscowy, staram się interesować lokalną historią, ale o Milczewskich nie słyszałem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *